Righthand Dataset Debugger Visualizer

Typed datasetler ile mi çalışıyorsunuz? Cevabınız evet ise Miha Markic geliştirdiği “Righthand Dataset Debugger Visualizer” eklentisini mutlaka denemelisiniz. Dataset, datatable objelerinin içeriğini görüntülememize ve kayıtlar üzerinde değişiklik yapmanıza yardımcı olan bu aracı kullanarak debug etme sürenizi kısaltabilirsiniz.


Örnek kullanım;

Geliştirdiğiniz uygulamada dataset değişkenine breakpoint yerleştirip kodunuz bu satıra geldiğinde aşağıdaki gibi büyüteç üzerine tıkladığınızda Righthand açılacaktır.

Righthand ana ekran aşağıda görüldüğü üzere bir çok fonksiyonelite sağlamaktadır, hatta dataset içerisindeki verileri File/Open, File/Save ve File/Save As.. menusünde yer alan WriteXml ve ReadXml metodlarnı kullanarak kaydedip yükleyebilmektedir. Visualizer ile işiniz bittiğinizde değişiklikleri commit edebilir yada eklentiden direk çıkış yapabilirsiniz.(File/Commit ve Exit)

Nasıl yüklenir;

Righthand Visual Studio 2012 için v1.0.9 indir
Righthand Visual Studio 2010 için v1.0.6 indir
Righthand Visual Studio 2008 için v1.0.6 indir

Yukarıdaki linklerde bulunan dosyayı indirdikten sonra, zipli dosya içerisindeki dosyaları Visual Studio versiyonunuza göre aşağıdaki iki klasöre kopyalamanız yeterli olacaktır.

  1. C:\Program Files\Microsoft Visual Studio 9\Common7\Packages\Debugger\Visualizers
  2. My Documents\Visual Studio\Visualizers

Kopyalama işlemini tamamladıktan sonra eklenti kullanıma hazırdır.

Kaynak;

Righthand Dataset Debugger Visualizer

Bir cevap yazın